Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży to wyzwanie dla wielu organizacji społecznych w naszym kraju. Dotyczy to również obozów dla młodzieżowych drużyn pożarniczych, gdzie słowo „wypoczynek” jest tylko terminem ustawowym, który ze względu na intensywność programów, nie bardzo już tutaj pasuje. Obozy takie często mają charakter wychowawczy i zawierający wiele elementów szkolenia ratowniczego. Na organizatora nałożonych jest wiele obowiązków w związku z wymaganiami Ustawy o systemie oświaty, która wycofywana jest od 2015 roku, ale w MEN nadal nie znaleziono pomysłu „co zrobić z wakacjami?”.
CampFire Porąbka 2024
Powiatowy Zespół Placówek Oświatowych DWD w Porąbce na całe wakacje zamienił się w centrum szkolenia młodzieżowych drużyn pożarniczych. Już od pierwszego weekendu rozpoczęły się gwar, okrzyki i alarmy. Stało się jasne, że znów „pojawiły się strażaki”.
W myśl zasady, że nie można wymagać od dzieci czegoś czego samemu nie potrafi się wykonać, najwyżej poprzeczka zawieszona została dla kadry wychowawczej. Osoby, które podejmują się pracy na naszych obozach muszą dawać z siebie 120% .
„Jeśli nie masz wartości, jeśli nie masz szacunku dla innych, to nie będziesz żył w pokoju, harmonii i szczęściu”. – Dalai Lama
W obliczu wszechobecnego rozwoju cyfrowego, nieustannie rosnącej roli mediów społecznościowych oraz dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społecznej, wychowanie młodego pokolenia do życia zgodnego z ponadczasowymi wartościami staje się wyzwaniem wymagającym szczególnego podejścia. Wartości takie jak wierność, zaradność, honor, odpowiedzialność, poświęcenie, wstrzemięźliwość i przezorność zyskują nowy wymiar w kontekście cyfrowym, gdzie młodzi ludzie są narażeni na nieustanne bombardowanie bodźcami, które mogą oddziaływać na kształtowanie ich światopoglądu i postaw.
“Człowiek zaradny nie jest do wynajęcia; kto zaś sobie nie radzi pragnie by ktoś najął go do pracy.” Sun Tzu
Zaradność to umiejętność skutecznego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, zdolność do szybkiego znajdowania rozwiązań problemów oraz adaptacji do zmieniających się okoliczności. Osoba zaradna potrafi wykorzystać dostępne zasoby w najbardziej efektywny sposób, często wykazując się kreatywnością i inicjatywą w obliczu przeciwności. Zaradność jest połączeniem wiedzy, doświadczenia, umiejętności praktycznych oraz zdolności do myślenia krytycznego i szybkiego podejmowania decyzji.
Czym są standardy Ochrony Małoletnich i czy OSP powinno je wprowadzić?
W związku z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606), na podstawie art. 22b i 22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.) z dniem 15 lutego 2024 r. obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące wszystkich typów szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych, instytucji i stowarzyszeń.