O nas

Nasza Kadra

Piotr Kozieł

Prezes FIRE DP, Dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowych DWD w Porąbce, nauczyciel szkolny i akademicki. Wychowawca z wieloletnim doświadczeniem. Z ratownictwem związany od ponad 20 lat. W swojej pracy zawodowej i naukowej skutecznie łączy zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa z nowoczesną pedagogiką. 

(Jak sam lubi o sobie mówić - "General Aladeen - Supreamleader" - choć My kadra mamy na to własne, skrótowe określenie :-) |dopisek administratora|)

Grzegorz Gawęda

Wiceprezes FIRE DP. Wiceprezes zarządu gminnego i prezes OSP Bestwinka. W latach wcześniejszych członek komisji do spraw sportu i młodzieży przy zarządzie głównym oraz wojewódzkim. Członek prezydium zarządu oddziału powiatowego Grześ to prawdziwy obieżyświat, interesuje go mnóstwo rzeczy. Jest radnym powiatu bielskiego oraz Wiceprzewodniczącym rady rodziców w Zespole Szkolno Przedszkolny w Bestwince oraz członkiem Rady Społecznej Szpitala Pediatrycznego w Bielski Białej. Pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie. Przewodniczący komisji do spraw sportu i młodzieży przy zarządzie powiatowym w Bielsku Białej lata 2009-2022. Z obozami MDP związany od 2008 roku jako organizator, konserwator oraz zastępca komendanta. Wieloletni przewodniczący komisji MDP powiatu bielskiego.

(Grześ to nasz nadworny tłumacz i emisariusz - tłumaczy wszystkim sensowność naszych szalonych pomysłów, przekłada na ludzki język to co chcemy realizować - jak to robi? To dopiero kosmiczna tajemnica... |dopisek administratora|)

Paweł Maciejny

Wiceprezes FIRE DP, nauczyciel, opiekun Szkolnej Drużyny Pożarniczo Ratowniczej. Prowadzi kursy e-learningowe, treningi umiejętności społecznych i tutoring.  Dowódca sekcji i wiceprezes OSP Żywiec - Sporysz, Koordynator ds MDP ZOSP miasta Żywiec, przewodniczący komisji MDP ZOSP powiatu żywieckiego, zawodnik i trener w Rugby Club Bielsko - Biała.

(specjalista od tonowania szalonych obozowych zapędów {czyt. nie umie się bawić }, zasłynął z podpijania kawy z kubka termicznego druha Mariusza Bieszczada w nagrodę obdarowany uroczą okleiną własnego kubka |dopisek administratora|)

Mariusz Bieszczad

Członek zarządu/ kwatermistrz FIRE DP, Strażak ochotnik z 30 letnim doświadczeniem. Byly prezes OSP DANKOWICE. Od 10 lat nieprzerwanie pełni służbę kwatermistrza i wychowawcy na obozach MDP.  Prywatnie cieśla, który niczym św. Józef z czułością podchodzi do obróbki drewna (czyli serwisant w dużej firmie produkującej drzwi). Właściciel obozowego psa o imieniu Piątek (choć do końca nie wiadomo czy to Piątek nie jest właścicielem Mariusza - to jedna z obozowych, nierozwiązanych tajemnic |dopisek administratora|)

Sebastian Chrapek

Sekretarz stowarzyszenia FIRE DP. Członek OSP Hażlach od 1991 roku. Prezes OSP Hażlach od 2011 roku. Prezes zarządu oddziału gminnego ZOSP RP w Hażlachu od 2016 oraz członek komisji powiatowej w Cieszynie d/s dzieci i młodzieży od 2016 roku. Wychowawca na obozach MDP od 2017 roku.

(Nasz czeski łącznik, specjalista od kontaktów międzynarodowych, kontaktów międzypowiatowych i kontaktów w ogóle :-) |dopisek administratora|)

Mariusz Biesok

Komisja rewizyjna stowarzyszenia FIRE DP. Od 30 lat członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechowicach - Dziedzicach. Od 2011r. wolontariusz Maltańskiej Służby Medycznej.  Pracownik Zakładowej Straży Pożarnej w Bielsku Białej. Opiekun i wychowawca MDP.

(Mariusz  za dużo nie mówi ale jak powie - to powie, gdyby konkret miał drugie imię to brzmiałoby ono "Mariusz" :-) |dopisek administratora|)

Kamil Czekierda

Członek FIRE DP. W straży od roku 2015 jako MDP, od 2020 jako opiekun MDP w OSP Wilkowice, pasjonat pomocy drugiemu człowiekowi oraz formacji służb mundurowych, z obozami związany najpierw jako uczestnik  (3 obozy) następnie jako techniczny (2 obozy) a już niedługo wychowawca.

(Kamil to przyszłość naszego stowarzyszenia - nieco się tej przyszłości obawiamy... ale może jakoś to będzie :-) |dopisek administratora|)


Wiktoria Górecka

Członkini FIRE DP, opiekun MDP w Braniewie od 2021 r, choć z młodzieżą działa dużo dłużej. Współtworzy Powiatową Komisję ds Młodzieży i Sportu w Braniewie. Jedna z naszych niepokornych młodych wilków.  Pasjonatka straży, pracy z młodzieżą i przerzucania żelastwa na siłowni. Niezastąpiony animator z zapasem tysiąca pomysłów.

(Wiki to odrzutowiec na pełnym ciągu silników, kiedy już zacznie coś robić, w oczach pojawia się pasja przemieszana z obłędem i nie wiadomo jak ją zatrzymać :-) |dopisek administratora|)


Edyta Biesok

Członkini FIRE DP.  Strażak ochotnik w OSP Czechowice - Dziedzice. Ratownik i wolontariusz w Maltańskiej Służbie Medycznej. Opiekun i wychowawca Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Nauczycielka w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Brata Alberta w Czechowicach - Dziedzicach. Dokładność, dbałość o szczegół i pasja - to pierwiastki, które Edyta wnosi do naszego stowarzyszenia.

 (Tam gdzie potrzeba tysiąca słów, elaboratów, przemów, mediacji - Edyta przyjdzie i tylko spojrzy - sprawy od razu wiedzą, że mają rozwiązać się same :-) |dopisek administratora|)

Dariusz Rusek

Członek FIRE-DP (prawa ręka kwatermistrza). Strażak ochotnik w OSP Czechowice Członek Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Czechowicach-Dziedzicach. Opiekun Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wychowawca oraz komendant na letnich obozach wypoczynkowo-szkoleniowych. Prowadził jedną z najliczniejszych drużyn MDP w Polsce.  Specjalista od dyscypliny. Darek to człowiek, który potrafi wyczarować coś z niczego - daj mu sznurek i patyk a wybuduje łódź podwodną.

(Darek przypomina ananasa - szorstki i twardy z wierzchu a w środku miękki i otwarty na potrzeby dzieci i młodzieży  :-) |dopisek administratora|)

Lucyna Bocek

Członkini FIRE DP, wychowawca i komendantka obozów MDP. Nauczycielka matematyki i fizyki, organizatorka wielu wycieczek autokarowych i pieszych dla dzieci i młodzieży. Opiekunka MDP przy OSP w Ochabach od ponad 15 lat. Pasjonatka matematyki, haftu matematycznego, origami, iris, decoupage. Z zamiłowania fotograf. Od 5 lat współpracuje z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym wspomagając kształcenie dzieci na misjach. Lucyna swoim ogromnym doświadczeniem oraz umysłem ścisłym nadaje kierunek i ramy wielu projektom prowadzonym przez FIRE DP

(Hmmm wrzuciłbym jakiś kąśliwy dopisek ale boję się, że Lucynka mogła by mi wpierwiastkować do kwadratu  :-) |dopisek administratora|)

Anna Rogowska

Członkini zarządu FIRE DP. Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Elblągu, Wiceprzewodnicząca Komisji ds Młodzieży i Kobiet przy Oddziale Wojewódzkim ZOSP RP w Olsztynie. Strażak Ochotnik w OSP w Milejewie. Nauczyciel chemii i biologii w ZSTI w Elblągu. Opiekun MDP w szkole ponadpodstawowej, które realizują edukację ratownicza. Ania jest inicjatorką wielu przedsięwzięć na rzecz rozwoju ruchu pożarniczego w powiecie elblaskim. Prowadzi liczne zajęcia z pierwszej pomocy w przedszkolach i szkołach,  oraz z dziećmi niepełnosprawnymi. Komendantka i wychowawcą obozów na obozach strażackich. Opiekun MDP od 13 lat. Instruktorka ZHP, członek Choragwianej Komisji Rewizyjnej

(Ania jest niezastąpionym liderem naszego zbrojnego frontu północnego, jednoosobową jednostką szkoleniowo - organizacyjną :-) |dopisek administratora|)

Marta Pielesz

Członkini FIRE DP. Strażak w OSP Kozy od 5 lat.  Interesuje się motoryzacją (motocykle),  naprawia samochody. Pasjonatka straży i pierwszej pomocy. Marta ma świetny kontakt z dziećmi. Potrafi swoimi pasjami zarażać innych. Nie boi się wyzwań, problemy rozkłada jak silnik samochodu - tu pogmera, tam pogmera i okazuje się że wszystko gra.

(Marta jest mistrzynią w szybkim ubieraniu munduru bojowego - jakby co zapytajcie dh Mateusza Parmę, któremu w tym zakresie sprawiła srogi łomot, reszta z nas nawet nie próbuje...  :-) |dopisek administratora|)


Bożena Parma

Członkini FIRE DP. Zawodowo umie złapać za serce (Pielęgniarka na oddziale kardiologii). Z obozami MDP związana od 2017r. (wychowawca, pielęgniarka obozowa). Członkini Automobilklubu Cieszyńskiego (współorganizatorka eventów rajdowych). Bożenka żadnemu dziecku krzywdy nie da zrobić i traktuje jak własne, zawsze chętna na próbowanie nowych rzeczy i doświadczeń. Fanka gotowania - bo jakoś trzeba odreagować stres :-) 

(dh Bożenka jest sercem naszej ekipy, specjalistką od dobrej atmosfery i śmichów hihów, bez niej bylibyśmy bandą stetryczałych narzekaczy :-) |dopisek administratora|)

Bartosz Rusek

Członek fire dp. W straży od 2013 najpierw jako MDP a od 2021 podział bojowy. Wychowany na obozach MDP,  gdzie zawsze był jednym z najbardziej zaangażowanych uczestników.  Bartosz jest po prostu niezawodny. Potrafi pracować z młodzieżą - ponieważ sam był mistrzem w kreatywnym kombinowaniu szaleństw - zawsze wyczuwa co im może wpaść do głowy.

(czasem wydaje nam się, że jemu też te szaleństwa nadal chodzą po głowie - i nasze serca truchleją... :-) |dopisek administratora|)

Paulina Kamińska - Roczon

Członkini zarządu/ Skarbnik FIRE DP. W straży od około 18 lat - najpierw MDP. Pierwsza kobieta na podziale bojowym OSP Dankowice. Od 2015 roku wychowawca na obozach MDP. Ukończyła studia na kierunkach pedagogika opiekuńczo-resocjalizacyjna oraz terapia zajęciowa. Obecnie pracuje jako kadrowa Hobby - robienie cudów na drutach i szydełku. Paulina jest naszym spadochronem - pilnuje finansów i zgodności z przepisami - ponoć nie ma ludzi niezastąpionych - ale to zdanie wymyślił ktoś kto nie znał Pauliny

(Paula trzyma styl, szyk oraz... kasę i jest w tym zabójczo dobra :-) |dopisek administratora|)


Grzegorz Musiał

Członek FIRE DP. Strażak w Wojskowej Straży Pożarnej Babimost 2000. Strażak i pomocnik opiekuna MDP Mazańcowice. Brał udział w szkoleniu Fire Retained w Wielkiej Brytanii. Opiekun i wychowawca obozów szkoleniowo wypoczynkowych w Porąbce. Pilot paralotni i fascynat sportów ekstremalnych. Grzesiek dzięki swoim umiejętnościom i wyszkoleniu umie odnaleźć się w każdej sytuacji. Zachowuje zimną krew - działa. Jest do bólu praktyczny i ten pragmatyzm działania zaszczepia młodzieży. 

(dh Grzegorz ma wiele wspaniałych umiejętności... gotowanie... gotowanie nie jest jedną z nich, niech nikogo nie zmyli zdjęcie...  :-) |dopisek administratora|)

Lucyna Lipowczan - Kozieł

Członkini stowarzyszenia FIRE DP. Ukończona pedagogika opiekuńczo-wychowawcza oraz pedagogika resocjalizacyjna z elementamii profilaktyki. Z obozami MDP związana od 2008 roku jako wychowawca, zastępca komendanta oraz pracownik biurowy. W chwili obecnej administracja i biuro stowarzyszenia.

(Ten miły, profesjonalny  głos z zapałem informujący do słuchawki "nie można..., nie..., nie da się..., to nie przejdzie..." oraz wszystkie inne "nigdy w życiu..." to właśnie nasza Lucy :-) |dopisek administratora|)

Mateusz Parma

Komisja rewizyjna stowarzyszenia FIRE DP. Kierownik manewrów (zarówno na kolei jak i w życiu), Strażak ratownik w OSP Zabrzeg, opiekun MDP i wychowawca na obozach strażackich z 10letnim stażem, Specjalista od wspinaczki, nocnych manewrów, hodowli świnek (nikoniecznie morskich). Jak sam o sobie zwykł mawiać:  lubiący wyzwania, mięso, przestrzeń i mięso a... i jeszcze mięso...

(Jak Krzysiu zwykł mawiać - "mister Parmezano", Wyjdzie trochę ckliwo, ale co tam: Mati wierzy w ludzi i jak będziesz w potrzebie zawsze możesz na niego liczyć  :-) |dopisek administratora|)


Dominik Kania

Członek FIRE DP. Strażak ratownik w OSP Łodygowice od 2013 roku, jako opiekun MDP od 2018 roku. Z wykształcenia technik technologii drewna, zawodowo operator maszyn CNC. Z obozami MDP związany jako wychowawca od 2019 roku. Tworzy nie tylko z drewna, świeżym spojrzeniem kreuje śmiałe idee dotyczące niekonwencjonalnych  sposobów pracy z młodzieżą. Znakiem rozpoznawczym jest pogodna twarz, szeroki uśmiech  oraz błysk w oku który zwiastuję nowe  wyzwania. Wiceprzewodniczący w komisji MDP powiatu żywieckiego. Współautor poradnika z grami i zabawami dla MDP oraz projektu Fire Lego.

(Kiedy Dominik wpadnie na jakiś pomysł jest jak króliczek Duracella - nie do zatrzymania. Dobrze że mamy Wiolę, tylko Ona wie jak go się wyłącza  :-) |dopisek administratora|)

Wioletta Kania

Członkini stowarzyszenia FIRE DP. Strażaczka i wieloletni opiekun MDP w OSP Łodygowice. Od 2019r. związana z obozami MDP.  Twórczyni Poradnika dla opiekunów MDP,  założeń projektu Fire Lego, członkini Komisji MDP powiatu żywieckiego. Autorka logo naszego stowarzyszenia. Wiola nie tylko wymyśla projekty ale dodatkowo potrafi wskazać sposób ich realizacji. Jest świetnym instruktorem bardzo cenionym przez dzieci i kursantów naszych szkoleń.

(Jaka jest supermoc Wioli? Dystans - z reguły stoi z boku, słucha o czym dyskutujemy i... opcje są dwie albo po naszych jałowych rozmowach wskaże sposób realizacji albo spojrzy znacząco i już wiadomo, że pomysł prawdopodobnie nie jest najlepszy... :-) |dopisek administratora|)

Marcin Gołąbek

Komisja rewizyjna FIRE DP. Strażak OSP oraz ZSP, Ratownik medyczny, Członek stowarzyszenia Malta Służba Medyczna. Wychowawca i komendant obozów MDP.  Pasjonat pracy z młodzieżą, biegania i wspinaczki. Marcin jest zawsze uśmiechnięty, wprowadza dobry nastrój, każdy z nas chce być na obozie na jego turnusie. Wymaga wiele od siebie i zawsze wspiera innych. Prowadzi szkolenia Pierwszej Pomocy. W stowarzyszeniu nieoceniony w tym zakresie. W sumie bezcenny ogólnie :-)

(Marcin Gołąbek, przez niektóre koleżanki zwany orłem... doprawdy - głowimy się dlaczego...  :-) |dopisek administratora|)

Iza Rychcik - Gawron

Członkini stowarzyszenia FIRE DP.  Od 2018 roku opiekun MDP. Od 2021r.  Przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży i Sportu przy Zarządzie Powiatowym w Braniewie. Aktualnie kończy studia wyższe na kierunku Bezpieczeństwa Publicznego. Od 2012 roku druhna OSP Frombork oraz sekretarzem Komisji Rewizyjnej, od 2021 roku na podziale bojowym. Współorganizator i wychowawca obozów MDP,  inicjatorka kursów i szkoleń opiekunów. Iza dała się poznać jako świetny wychowawca i osoba, która potrafi odnaleźć się w każdym miejscu i w każdej sytuacji.

(Izunia to Sigourney Weaver naszego stowarzyszenia - nie ma takiego kryzysu, trudności, wyzwania, które mogłoby ją zatrzymać. :-) |dopisek administratora|)

Krzysztof Roczon

Członek FIRE DP.  Krzysiek jest pracownikiem kolei. W stowarzyszeniu specjalista od ciężkiej pracy. Wychowawca młodzieży, lubi siłownię, bieganie i boks.  Na Krzyśka zawsze można liczyć, może nie wiecie ale namioty, baza obozowa i wszystkie te niezwykle potrzebne rzeczy nie robią się same - Krzysiek kiedy tylko może poświęca czas by to wszystko było na czas :-)

(Zapraszamy na nasze szkolenia i obozy - tylko Krzyś (ten w środku) może opowiedzieć historię tego zdjęcia... :-) |dopisek administratora|)

Sylwia Kaczówka

Członkini FIRE DP. Z wykształcenia technik mechatronik, zawodowo automatyk i elektryk . Studiuje na Politechnice Śląskiej. Uwielbia zwierzęta - dla swoich psów zrobi wszystko, ogólnie lubię zwierzęta. Jej wielkim hobby jest szydełkowanie, szczególnie misiów i innych stworków. Lubi też majsterkować i wędrować po górach. Druhna OSP,  najpierw uczestnik, następnie wychowawca obozów MDP - zna temat od podszewki :-)

(Sylwia potrafi wycisnąć siódme poty ze swych podopiecznych, sama również daje z siebie wszystko :-) |dopisek administratora|)

Miłosz Mika

Członek FIRE DP. Strażak w OSP Bestwina. Moglibyśmy wymieniać jego niesamowitą pracowitość, zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie obozów MDP, czy ogromną uczynność - Miłosz jeśli tylko może to zawsze pomoże. Jednak najważniejsze dla nas jest jego nieprawdopodobne pozytywne nastawienie do życia - uśmiech na twarzy i powiedzenie "zrobi się" - prawdziwa wizytówka naszego stowarzyszenia

(Specjalista od nocnych dyżurów :-) "Paweł - wstawaj bo zaczyna mocno wia..." Łup i namiotu nie ma :-) |dopisek administratora|)

Izabella Polonis

Członkini FIRE DP. Od 28 lat w Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie (powiat Mrągowski), szkolenie podstawowe, z ratownictwa technicznego oraz pierwszej pomocy, sekretarz w OSP oraz w zarządzie gminnym. 20 lat jako instruktor ZHP w stopniu podharcmistrza. (2 gromady zuchów 2 drużyny harcerskie). 3 lata w szkole podstawowej w Kozłowie z siedzibą w Rybnie -od 1 września terapia pedagogiczna. Kierownik kolonii, wychowawca. Iza zawsze "trzyma pion" zwraca uwagę by nasze działania były oparte na wartościach - w tym temacie jest bezkompromisowa.

(Iza to Fighter, który nawet z rozwalonym kolanem jest gotów iść 8 km byle  nie zostawić grupy :-) |dopisek administratora|)

Adam Kaźmierczak

Członek FIRE DP. Mieszka w malowniczej wsi Wielonek w województwie Wielkopolskim. To właśnie tam od 20 lat zaangażowany jest w życie jednostki OSP. Poza jednostką macierzystą działa przy jednostce OSP KSRG Ostroróg. Jako wychowawca wypoczynku swój debiut miał podczas trzeciej tury obozu MDP w Porąbce 2023 roku, ale już teraz wie, że nie był to jego ostatni raz. Lubi aktywnie spędzać czas np. Na rowerze, podczas pieszych wędrówek czy podczas gier zespołowych, a gdy wolny czas spędza z Synem, rozwijając zainteresowania związane z bushcraft’em. Adam świetnie radzi sobie w kontaktach interpersonalnych - łapie doskonały kontakt zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi. Zawsze wie co i dlaczego robi.

(Adam ma pamięć niemal cyfrową - w ciągu paru chwil zapamiętał wszystkie imiona - jak tak dalej pójdzie będziemy przez niego musieli zrezygnować z imion na koszulkach :-) |dopisek administratora|)

Mateusz Frydrychowski

Członek FIRE DP. Strażak w OSP Skoczów od 10 lat (8 lat w MDP i 2 lata w szeregach OSP) Aktualnie opiekun młodzieży działającej przy strażnicy oraz przewodniczącym komisji ds młodzieży ZOSP RP w gminie Skoczów. Zainteresowania: praca z młodzieżą, pożarnictwo i motoryzacja. Mateusz dał się poznać jako niezwykle rzetelny człowiek. Potrafi wziąć na barki odpowiedzialność, przejąć grupę w kryzysowej sytuacji i działać - szybko i sprawnie.

(Mateusz wg mojej opinii jest prawdopodobnie nieustraszony i ma ogromny próg odporności psychicznej, ponieważ niewielu ludzi na świecie wytrzyma w okolicach 6:00 rano poziom nieśmiesznych żartów Wiktorii i Pawła widząc i słysząc te indywidua po raz pierwszy :-) |dopisek administratora|)

Marcin Tomica

Członek FIRE DP., Strażak-ratownik w OSP Ochaby, również opiekun MDP, członek Komisji ds. młodzieży w gminie Skoczów. Z wykształcenia technik elektronik. Ekspert od historii, pasjonat pożarnictwa i ratownictwa, specjalista od elektroniki. Od lat związany z obozami MDP, instruktor oraz wychowawca. Bez wytchnienia, działa i edukuje nowe szeregi strażaków. Jeśli trzeba zrobić musztrę lub manewry o 1. w nocy to tylko do niego.

Jego motto to „Faza na bolec” albo „Bagnet na broń, i naprzód, za FIRE’a i ojczyznę”

(poruszanie tematów związanych z historią i elektroniką na własną odpowiedzialność)

Mateusz Janik

Członek FIRE DP. W OSP działa od 11 lat w jednostce Sątopy-Samulewo (powiat Bartoszyce), po ukończeniu kursu wychowawcy był na dwóch obozach strażackich jako opiekun - wychowawca. instruktor ZHP (prowadził drużynę harcerską 4 lata) zainteresowania informatyka sport pożarnictwo

Mariusz Migdał

Marcin Bielas

Patryk Żółtek

Sebastian Sędziak

Kamil Stańczak

Julia Biernat